Trecom

Chętnie odwiedzamy nowe miejsca, odkrywamy ciekawe historie, podróżujemy całymi rodzinami w poszukiwaniu nowego.
Lecz co wiemy o miejscu, w którym żyjemy ? Czy ciekawią nas własne korzenie ?
W codziennym biegu patrzymy, ale często nie widzimy, nie doceniamy tego co wokół nas …

Jesienią 2007 r. na kanwie zainteresowania historią Mileszek spotkało się grono osób, spośród których w 2008 r. ukonstytuował się Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Mileszek.

Jego pierwszym Prezesem został Pan dr Jan Perkowski, który do dziś aktywnie uczestniczy w życiu Stowarzyszenia.
Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o ks. kanoniku Tadeuszu Jajkowskim, który nie tylko jest jednym z pomysłodawców i członków założycieli Stowarzyszenia, ale także wpiera i popularyzuje działalność Stowarzyszenia.

Lista członków założycieli Stowarzyszenia Przyjaciół Mileszek:

• Badowska Teresa

• Sekretarz Zarządu – Zbigniew Wacław Kowalczyk
  • Skarbnik – Małgorzata Helena Perkowska
  • Członek Zarządu – Jan Stanisław Perkowski

Cele działalności Stowarzyszenia zostały określone w jego Statucie. Stowarzyszenie Przyjaciół Mileszek (SPM) jest dobrowolnym, samorządnym i trwałym zrzeszeniem osób fizycznych prowadzących działalność społeczną na rzecz poszanowania interesów rozumianą jako promowanie, wspieranie inicjatyw lokalnych, kultywowanie tradycji wiejskich i chrześcijańskich.

Zadania, które stawia przez sobą Stowarzyszenie, realizowane są w szczególności poprzez:

• współpracę i współdziałanie z organizacjami administracji państwowej i samorządowej, organizacjami społecznymi i stowarzyszeniami, związkami zawodowymi, szkołami, kościołem katolickim, środkami masowego przekazu oraz innymi jednostkami posiadającymi osobowość prawna i osobami fizycznymi,
  • prowadzenie działalności gospodarczej w celu gromadzenia środków finansowych na realizację zadań statutowych,
  • pozyskiwanie środków finansowych na realizację zadań statutowych,
  • upowszechnianie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji,
  • współpracę z pokrewnymi krajowymi i zagranicznymi organizacjami,
  • prowadzenie działalności charytatywnej,
  • współuczestniczenie w procesie patriotycznego i obywatelskiego wychowywania młodzieży,
  • aktywizowanie i integrowanie mieszkańców Mileszek,
  • organizowanie kursów, wyjazdów szkoleniowych, odczytów, wystaw, uroczystości okolicznościowych, seminariów, sympozjów w obszarze działalności statutowej,
  • prowadzenie działalności wydawniczej związanej z osiedlem i parafią Mileszki,
  • upowszechnianie wiedzy o historii Mileszek,
  • organizowanie życia koleżeńskiego i różnych form samopomocy koleżeńskiej,
  • przyznawanie pomocy finansowej na przedsięwzięcia zgodne ze statutem SPM,
  • prowadzenie działalności szkoleniowo-oświatowej w celu kształtowania właściwych postaw społecznych wobec ludzi potrzebujących pomocy lub wsparcia organizacyjnego z przyczyn będących zadaniami statutowymi SPM.